המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

יועצת שינה לתינוקות , פעוטות וילדים | המרכז לייעוץ שינה,מציצת אצבע

לוח אירועים

מציצת אצבע

דף הבית > מאמרים >מציצת אצבע
שתף |
מציצת אצבע
מאת: דבורה זהבי כהן

מהרגע שהתינוק מתחיל למצוץ את האגודל שלו, ליבנו מתכווץ. מצד אחד כמה חמוד לראות את הילד שלנו מוצץ אצבע ונרגע בלי שנרוץ כל פעם לתת לו מוצץ ומצד שני, אנו יודעים שיהיה פחות קל להפסיק את ההרגל הזה בבוא היום.

כאשר התינוק מוצץ את האגודל זמן קצר לאחר הלידה אנו רואים זאת כהתנהגות נורמלית שגורמת לתינוק סיפוק עצמי. אך כאשר נראה ילד בן 4 מוצץ אגודל רובנו נרים גבה.

פעוטות רבים מפסיקים בעצמם למצוץ אצבע עד גיל שלוש אך יש לא מעט ילדים שמוצצים אצבע עד גיל העשרה ויותר.יותר קל לגמול את הפעוט ממוצץ מאשר מאצבע. ביום שהילד מראה סימנים שהוא מוכן , ניקח את המוצץ וניפרד ממנו אך נתקשה לגמול את הילד ממתיצת אצבע ונביה עסוקים להעיר כל הזמן לילד שהוא צריך להפסיק למצוץ אצבע ברחוב או בבית.

מדוע ילד מוצץ את האגודל?

מציצת האגודל נותנת לתינוק תחושת ביטחון, נחמה, פורקן, סיפוק עצמי ועוד. בגילאים גדולים יותר מציצת האצבע תיתן לילד תחושות רגיעה מכעס, מאכזבה, ממתח וחרדה.

מתי מומלץ להפסיק עם מציצת האגודל?

אין הסכמה גורפת בין אנשי המקצוע.מתי מומלץ להתחיל גמילה ממציצת האצבע.חלקם טוענים שצריך להתחיל גמילה ממציצת האצבע בגיל 3 וחלקם ממליצים רק לקראת גיל 4. החשש העיקרי של המומחים הוא עיוותים בשיניים ועיוותים בחיך שעלולים להיות בלתי הפיכים.
 

מדוע מומלץ להתחיל לגמול בגיל שלוש- ארבע ולא מאוחר יותר?

ילדים שמגיעים לגני עריה ומוצצים אצבע עלולים לסבול מלגלוג והתגרויות מרובות מחבריו בגן. כמובן שיש את הפן הבריאותי והאסטתי של השיניים וחלל הפה. ילדים שמוצצים אצבעעד גיל מאוחר עלולים לסבול משיניים עליוניות בולטות קדימה. בעיות בלעיסה של המזון עקב תזוזה של הלסת קדימה, חיך חלול עמוק וצר ועוד.

כיצד נוכל לעזור לילד להפסיק למצוץ אגודל?

1. מרע- ניתן למרוח על האגודל של הילד את החומר בשם מרע. לחומר יש טעם מר במיוחד שגורם לילד להפסיק למצוץ את האגודל. רוב הילדים שוטפים או מקלפים את החומר ולכן החומר פחות עוזר.

2. השתדלו לא לצעוק על הילד- ככל שתצעקו יותר ותדברו על כך ללא הפסקה, הילד התכנס בעצמו וימשיך למצוץ אצבע.

3. תעסוקה - במהלך היום תנו לילד תעסוקה עם הידיים כמו צבעי ידיים, יצירה וכו' כך שיהיה עסוק במלאכה ופחות יחשוב על מציצת האצבע.

4. עידוד - במהלך היום עודדו את הילד כשהוא לא מוצץ את האצבע.

5. תגמול - כל יום שהילד לא מוצץ את האגודל תנו לו מדקה שהוא בוחר ממבחר מדבקות וכל 2 מדבקות צ'פרו את ילדכם.

6. הסברה - הסבירו לילדכם למה חשוב להפסיק למצוץ אצבע.

במידה והילד לא נגמל ממציצת האגודל, פנו עם ילדכם לרופא שיניים מומחה לילדים.
לרוב כשההסבר מגיע מרופא השיניים, הילדים יהיו יותר מוכנים לנסות להיגמל.
שתפ חדש 1
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +