המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

לינה משותפת

לוח אירועים

לינה משותפת

דף הבית > מאמרים >לינה משותפת
שתף |
לינה משותפת
מאת: דבורה זהבי כהן

לינה משותפת מומלצת או לא?

ישנם הורים שלא מוכנים לשמוע על לינה משותפת מסיבות שונות, לדוגמא: החשש שהלינה המשותפת תפגע במערכת היחסים ביו בני הזוג, או שהם מאמינים שכל ילד צריך לישון במיטה שלהם ועוד. לעומתם יש הורים שדוגלים בלינה משותפת מהיום הראשון שהם חוזרים מבית החולים.

הלינה המשותפת חזרה להיות פופולארית בשנים האחרונות, בעיקר בארה"ב ובהמשך גם באירופה. לאחרונה גם בארץ יותר ויותר הורים דוגלים בלינה משותפת.

הלינה המשותפת הגיעה מעקרון הרצף. עקרון הרצף אומר שכדי לגדל ילדים מאושרים ובעלי בטחון, יש צורך לתת מגע תמידי לתינוק ולפעוט עד שהילד ייראה רצון להתרחק מהאם. עקרון הרצף לא קל ליישום בעולם המערבי ולכן הורים שעובדים מחוץ לבית מנסים לשמור את הלינה המשותפת. אין תשובה חד משמעית לשאלה האם זה מומלץ, לינה משותפת היא דבר שרק ההורים יכולים להחליט אם זה טוב להם.

מהם יתרונות הלינה המשותפת?

· מעודד הנקה- אמהות שמניקות לא צריכות לקום מהמיטה ולהביא את הילד בכדי להניק, במיוחד שהתינוק קטן מאוד וזקוק לינוק לעיתים תכופות.

· בטחון- לינה משותפת נותנת לתינוק תחושת ביטחון כאשר הוא מרגיש ומריח את הוריו לצידו. כאשר התינוק ישן קרוב להוריו הוא מרגיש את פעימות הלב כמו שהיה ברחם אימו וכך הוא מרגיש בטוח.

· ישן טוב יותר- תינוק שיונק מקבל מענה מהיר לרעב שלו במהלך הלילה וכך הוא ממשיך את מחזור השינה. בנוסף הילד מרגיש את הנשימה של הוריו והוא מסנכרן את נשימתו עם הנשימה של הוריו.

מהם החסרונות?

· סכנת מוות בעריסה/ חנק - מכיוון שההורים עייפים מאוד, יש סכנת חנק על ידי אחד ההורים. עלול להיווצר מצב שבו אחד ההורים יסתובב לכיוון התינוק ולא ירגיש זאת או שתוך כדי שינה אחד ההורים יתן מכה לתינוק בלי להרגיש.

· פגיעה באינטימיות בין בני הזוג- כאשר התינוק נמצא במיטת ההורים, האינטימיות עלולה להיפגע מכך. לרוב אחד ההורים מבקש לשמור על שקט, דבר שעלול לגרום לאב בדר"כ לישון מחוץ לחדר במיוחד עם הוא נוחר.

· תלות בהורים- תינוקות שישנים עם הוריהם עלולים לפתח תלות מוגזמת בהורים ויתקשו לשחרר ולהיות עצמאיים.

· הקניית הרגלי שינה במיטת הילד- לא מעט פעמים הורים מבקשים לבצע שינוי לקראת גיל שנה לערך וללמד את הפעוט לישון במיטתו ובחדרו. זה אפשרי כמובן אך לרוב יהיה קשה יותר לפעוט .אני לא שוללת ולא מתנגדת ללינה משותפת אך חשוב לדעת איך ניתן למנוע אסונות.

במידה והחלטתם על לינה משותפת להל"ן מספר טיפים:

1. הימנעו מלהניח את התינוק ביינכם כדי למנוע חנק, מומלץ להצמיד את המיטה לקיר ולחסום את המרווח כדי שאבריו של התינוק לא יתקעו בחריץ.

2. הקפידו להשכיב את התינוק על הגב.

3. במידה ואתם בהשפעת סמים או אלכוהול אסור להשכיב את התינוק לצידכם.

4. במידה ואתם ישנים עם עוד ילדים גדולים בחדר הימנעו מלהשכיב את התינוק לצידם מכיוון שילדים פחות מודעים .

5. וודאו שהמזרון לא רך מידי כדי למנוע חנק.

6. הימנעו מלהלביש את התינוק ביותר מידי שכבות, הגוף שלנו פולט חום.

7. הימנעו משמיכות וכריות כדי למנוע חנק.

8. במידה והתינוק ישן במיטתו שצמודה למיטת ההורים, אל תשאירו את הסורגים למטה כדי למנוע נפילה של התינוק.

9. וודאו שהסדינים מתוחים ולא רופפים מידי.

10. הניחו מסביב למיטה שטיחים, שמיכות וכו' כדי לרכך נפילה של התינוק כשהוא מנסה לרדת מהמיטה.

11. הימנעו מלינה משותפת עם ילדכם במידה ואחד מכם מעשן. מחקרים מראים כי הסיכון למוות בעריסה גבוה יותר אצל ילדים שישנו עם הורים שמעשנים.

לינה משותפת היא בהחלטת ההורים בלבד.

חשוב שתהיו שלמים עם ההחלטה הזו ושזה יבוא ממקום של רצון ולא ממקום של ייאוש.

בהצלחה.

1 5
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +