המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

יועצת שינה לתינוקות , פעוטות וילדים | המרכז לייעוץ שינה,שניים בחדר

לוח אירועים

שניים בחדר

דף הבית > מאמרים >שניים בחדר
שתף |
שניים בחדר !
מאת: דבורה זהבי כהן

הורים רבים מצפים כבר ליום בו התינוק שלהם ישן לילה שלם, או לפחות יפסיק להעיר אותם בלילה. הורים לילד ראשון הם בדרך כלל מנוסים פחות ולכן גם מתקשים לעיתים בהקניית הרגלי שינה נכונים לילד, אולם הורים לילד שני ושלישי לפעמים נמנעים מראש מהקניית הרגלי שינה נכונים בשל העובדה כי התינוק ישן ביחד עם אחיו הגדול.

הורים רבים חווים את השלב בו הם מלמדים את התינוק לישון במיטתו כשלב קשה ומתיש, אך משתלם.

כאשר נולד תינוק נוסף, ומגיע השלב של הקניית הרגלי שינה נכונים, הורים רבים מוצאים את עצמם בדילמה, שלא לומר חששות, בייחוד כשהתינוק ישן בחדר של האח הגדול.

ההורים זוכרים כי הקניית הרגלי שינה נכונים היא משימה לא פשוטה, ולעיתים קשה מאד ומלווה בלילות של צרחות ובכי. כאשר מדובר בילד ראשון, המצב הזה עשוי להיות קשה להורים, בייחוד רגשית. אך כשמדובר בילד שני, ההורים פוחדים שצעקותיו של התינוק יפריעו לילד הגדול יותר, בייחוד כאשר מדובר בצעקות גם במשך הלילה העשויים להעיר את הילד שישן ביחד עם התינוק.

במקרים קשים יותר, קיים גם החשש של קנאה מצד הילד הבוגר, הרואה את רוב תשומת הלב מרוכזת באח הקטן. הילד הגדול חש פחות רצוי ומתחיל בבעיות שינה משלו.

אז מה עושים?

קודם כל כדאי לדעת כי הקניית הרגלי שינה נכונים כבר מגיל צעיר היא חשובה מאד הן להתפתחות הילד והן להקלה על ההורים.

לפני שמתחילים חשוב להיות רגועים וחשוב להיות משוכנעים כי התם מוכנים לצעד הזה. אם תראו סימנים של לחץ ומצוקה הילדים יקלטו זאת וינצלו זאת במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב, הם עצמם ירכשו את תחושות הלחץ והמצוקה אותה אתם מעבירים.

לפני שמתחילים בתהליך, כדאי לשתף את הילד הגדול, ולהסביר לו, בהתאם לגילו, כי מכיוון שאנחנו רוצים שהתינוק ילמד לישון כמוך, כמו גדול, אנו זקוקים לעזרתך לכמה ימים הקרובים: תראה לו מה עושים, איך נרדמים, ותהיה סבלני אם יהיה לו קשה. כאשר מתחילים בתהליך, הכניסו את התינוק למעגל השגרתי: מקלחת סמוך למקלחתו של הילד הגדול, ארוחת ערב ביחד, צחצוח שיניים ביחד, סיפור משותף (או סיפור לגדול ואז לקטן), נשיקות לשניהם ועזיבת החדר. כך הילד הגדול לא ירגיש מקופח, ואפילו ירגיש חשוב על כי הוא המודל לחיקוי והעזרה, והקטן ייכנס לתהליך היומי יותר בקלות, כאשר הדבר נעשה במשותף.

אל תתייאשו ואל תדאגו.
יכול להיות שבהתחלה הילד הגדול יתקשה להתמודד עם התהליך שעובר אחיו הקטן אבל כבר אחרי יומיים שלושה הוא יתרגל ויירדם (וגם לא יתעורר בלילה), וזכרו שבכל מקרה התהליך אורך כמה ימים ולא חודשים רבים, והכי חשוב להיות עקביים – גם עם התינוק אך גם עם הילד הגדול.

הקניית הרגלי שינה נכונים הוא תהליך מורכב. כאשר ילד נוסף ישן בחדר התהליך עשוי להיות מורכב עוד יותר, אבל הוא חשוב מעין כמוהו להתפתחות בריאה ולשינה טובה – גם לתינוק, וגם לכם.

שתפ חדש 5
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +