המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

יועצת שינה לתינוקות , פעוטות וילדים | המרכז לייעוץ שינה,נחירות אצל תינוקות

לוח אירועים

נחירות אצל תינוקות

דף הבית > מאמרים >נחירות אצל תינוקות
שתף |
נחירות אצל תינוקות
מאת דבורה זהבי כהן

הסיבות בגינן אנשים בוגרים נוחרים בלילות הן רבות ומגוונות. לעיתים זה מפני שהם אינם נושמים כהלכה או ישנים בזווית אשר חוסמת להם את נתיב מעבר האוויר. אדם בוגר מסוגל לשלוט בדרכי מעבר האוויר שלו ומסוגל לנקוט בשיטות על מנת להקטין את התופעה. אולם כאשר מופיעה תופעת הנחירות אצל תינוקות, היא עלולה להיות מדאיגה יותר שכן חסימה של דרכי האוויר מונעת הגעת חמצן למוח ועלולה להיות הרת אסון.

נחירה בלילה היא רעש אשר מסמן על חסימה בדרכי האוויר. לא כל נחירה של תינוק חייבת להתפרש כהפרעה נשימתית. תינוקות רבים סובלים מנחירות ולמעט מעט רעש להורים הם חיים איתה בשלום עד שהיא עוברת מאליה. חשוב להבחין אצל התינוק מתי הנחירות הופכות לתופעה בה יש לטפל וכי אין המדובר רק ברעש הנחירה אלא בהפרעה נשימתית ממש. במצב זה יכול התינוק לסבול מתסמונת של דום נשימה חסימתי תוך כדי שינה. המדובר במצב בו התינוק מפסיק לנשום לכ-עשר עד עשרים שניות במהלך הלילה בה מתרחשת ירידה באספקת החמצן למוח.

הגורם לתופעת הנחירות הוא לרוב הופעתו של "שקד שלישי" בלוע האף. אותו שקד, הנמצא מאחורי בית הבליעה, מתנפח לממדים גדולים בדיוק באזור זרימת האוויר מהאף ועל כן גורם לתינוק להפרעה בנשימה. אותה חסימה יוצרת את רעש הנחירות וגורמת לילדים לישון ולהסתובב במהלך היום רוב הזמן עם הפה פתוח. תינוקות אשר ישנים עם פה פתוח סובלים מהתייבשות של הפה במהלך הלילה וקמים מספר רב של פעמים לשתות. איכות השינה הירודה גורמת להם להיות עצבניים וחסרי מנוחה.

כאמור, אצל תינוקות, להבדיל ממבוגרים, תופעה זו עלולה להיות מדאיגה ומכאן החשיבות של אבחון הבעיה. בכל מקרה של נחירות אצל תינוק כדאי לפנות למעבדת שינה. ההורה והתינוק יבלו לילה במעבדה שם יתבצע מעקב של יכולת הנשימה של התינוק בעת השינה בעזרת אלקטרודות המחוברות לגופו.

על ידי צפייה בתינוק ישן, בדיקה של קצב הלב וכמות החמצן שמגיע למוחו בעת השינה יוכלו לאבחן את הסימפטומים המדויקים ואם הן אכן מעידים על חסימה נשימתית.

אם אכן התגלתה תופעה של חסימה נשימתית אצל התינוק, הדרך הנפוצה לטיפול בבעיה היא בעזרת ניתוח להסרת ה"שקד שלישי". הניתוח הקצר יעזור לפתוח את נתיב האוויר של התינוק. המדובר בטיפול יעיל אשר בתום התאוששות ושיקום קצרים יחסית, מסוגל התינוק לשוב לחיים טובים יותר הכוללים שינה רצופה החשובה לגדילתו ולהתפתחותו. לא בכל מקרה יפנו הרופאים את התינוק לניתוח.

תחילה יהיה התינוק במעקב של מספר חודשים על מנת לבדוק אפשרוית של טיפול בנחירות בדרך עצמאית. אם יראו הרופאים כי הנחירות לא פוסקות או לא חלה כל הטבה, כדאי יהיה לעבור את הניתוח על מנת להפסיק את סבלו של הילד שבסופו של הליך יוכל לשוב לאורח חיים בריא.

1 5
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +