המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

יועצת שינה לתינוקות , פעוטות וילדים | המרכז לייעוץ שינה,הקשר בין הנקה לשינה

לוח אירועים

הקשר בין הנקה לשינה

דף הבית > מאמרים >הקשר בין הנקה לשינה
שתף |
הקשר בין הנקה לשינה
מאת: דבורה זהבי כהן

בשנים האחרונות יותר ויותר אמהות בוחרות להיניק את תינוקותיהן לאורך זמן רב יותר. כך אנו מוצאים תינוקות בני שנתיים ושנתיים וחצי אשר עדיין מתחברים לאימא. לעומת זאת, ישנן אמהות הבוחרות להפסיק להיניק בטענה כי בשל ההנקה הילד לא ישן בלילה, אך מהו באמת הקשר בין הנקה לשינה?

כל אם טרייה נאלצת להתמודד לפתע עם מצבים ואורח חיים שלא הכירה. התינוק הרך תלוי באופן מוחלט כמעט באם (או בדמות המטפלת) ועליה לספק את כל צרכיו. חלק מהצרכים הבסיסיים של תינוקות רכים הוא האכלת לילה, המאלץ את האם להתעורר אל תינוקה על מנת להאכילו.

אמהות רבות בוחרות להיניק ונהנות מההנקה. לצד היתרונות הבריאותיים שבחלב אם, קיים גם היתרון הרגשי של תחושת הקרבה והביטחון שמקנה ההנקה לאם ולתינוק. בהתאם לזאת, ישנן אמהות שנהנות גם מהנקת לילה וטוענות כי הילד רגוע יותר לאחר ההנקה, מרגיש ביטחון ואהבה, אין צורך לקום ולהתחיל לחמם בקבוקים, להרתיח מים, לשטוף ולעקר את הבקבוק בסיום ההנקה ולבזבז על זה חצי לילה, וכשהוא גדול יותר אפשר גם להניק אותו במיטה ולהמשיך לישון.

יחד עם זאת, הרבה אמהות מיניקות טוענות כי קיים קשר הין הנקה לשינה. הן מאמינות כי הילד שלהן מתעורר לעיתים קרובות יותר בלילה מאשר ילדים האוכלים מבקבוק. בנוסף הן מדווחות כי הילד ישן שנת לילה רצופה רק בגיל מאוחר יותר יחסית לתינוקות לא יונקים. כל אלו תורמים לאם עייפה ועצבנית יותר בשל חסך בשינה.

הטענות הללו לא לגמרי נכונות אך גם לא לגמרי מופרכות.

ראשית, אף תינוק ואף ילד לא ישן לילה שלם. תינוקת, ילדים וגם מבוגרים, מתעוררים לעיתים בלילה, השאלה היא האם הם מצליחים לחזור לישון לבדם או שהם תלויים במשהו על מנת לשוב ולהירדם. פעמים רבות, תינוקות יונקים מתנים את ההנקה בהירדמות ולכן מתקשים לשוב לישון בעצמם וזועקים לעזרת אמם.

שנית, מכיוון שתינוקות רכים אינם יכולים להסביר לנו מהי סיבת ההתעוררות (רעב? כאב בטן? חלום רע? רצון בקרבתה של אימא? עקיצת יתוש מעצבנת?), אמהות רבות מניחות כי הילד רעב, או מעדיפות להיניק אותו על מנת להרגיעו ולהרדימו.

הקשר בין הנקה לשינה אם כך הינו מורכב.

מומחים טוענים כי ילד יכול להפסיק לאכול לילה בין גיל שלושה חודשים לגיל שישה חודשים לערך, כיוון שלאחר גיל זה, אין משמעות בגדילה שלו בעת האכלת לילה והוא יכול לאכול מספיק במשך היום.

בהתאם לטענה הזו, למעשה איכות השינה של התינוק איננה אמורה להיות מושפעת מההנקה והתעוררות לצורך הנקה נובעת ממקור התנהגותי. מצב זה מהווה עול על האם כיוון שהתינוק תלוי בה גם במהלך הלילה על מנת להירדם.

אז מה עושים? איך ממשיכים להניק אך גם נהנים משנת לילה רצופה?

על מנת למנוע התעוררות מרעב, חשוב כי הילד יאכל לאורך כל היום ארוחות מסודרות ומספקות, וכן כי הארוחה שלפני השינה תהיה מספקת אך לא כבדה מדי (כי אז הילד התעורר מכאב בטן או גזים). לאחר מכן יש להרדים את התינוק במיטתו ולא במהלך ההנקה. אם את מרגישה כי הילד הולך להירדם לך על הציצי, הפסיקי את ההנקה, הרגיעי אותו והשכיבי אותו במיטתו. אפשר לקרוא סיפור לילד או לשיר לו שיר ולערוך מעין טקס הירדמות.

הימים הראשונים יהיו לא קלים. מדובר בהרגל אותו צריך התינוק לשבור ולרכוש הרגל חדש. צפי לבכי רב, לכעס מצד התינוק ולקושי. כמו כן, בימים הראשונים לגמילת תינוק מהנקת לילה, תצטרכי, את או בן זוגך, להישאר לצד מיטתו בעת ההרדמה על מנת לא להפר את תחושת הביטחון אותה רכש בעת ההנקה, רק חשוב לזכור לא לפתח בתינוק תלות בכך שתהיו נוכחים בחדר עד שהוא נרדם.

באותו אופן יש לנהוג גם במהלך הלילה. לא לאפשר לילד לינוק אלא להרגיע אותו במיטתו, או על הידיים, אך להשיב אותו למיטה שלו. גם פה צפוי קושי אך לאחר מספר ימים הילד לומד את הפרנציפ ושב להירדם במיטתו. כדאי ללמד את הילד להירדם שוב בכוחות עצמו על ידי מוצץ, בובה או דובון אהובים שתניחו במיטתו וכד', אך קודם להתמקד בהפסקת ההנקה בלילה.

גם כאשר התינוק מתעורר בבוקר, לא לחבר אותו מיד למקור החלב. הניחו לו להתעורר, צחצחו לו שיניים, החליפו לו טיטול (או קחו אותו לשירותים) ורק אז הניחו לו לינוק – על מנת שלא יעשה את ההתניה של יקיצה עם הנקה.

הקשר בין הנקה לגמילה אם כך תלוי בעיקר באם: ברצונותיה, יכולותיה וכוחותיה. יש אימא שנהנית מהנקת לילה ויש אימא שסובלת ממנה. כך או כך, במידה והחלטתם לגמול אותו חשוב לזכור כי גמילה מהנקת לילה, ומהנקה בכלל, כמו כל גמילה, צפויה להיות מורכבת, קשה ולעיתים אף ארוכה. אך כמו כל גמילה, בסופו של דבר, התוצאה משתלמת...

2 1
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +