המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

טקס שינה

לוח אירועים

טקס שינה

דף הבית > מאמרים >טקס שינה
שתף |

טקס שינה
מאת: דבורה זהבי כהן

מי מאיתנו אינו מכיר את הטקס החשוב ביותר המתקיים בין הורה לילדנו. מדובר בטקס השינה, זה המתקיים רגע לפני שהקטנטנים שלנו שמים את ראשם על הכר ושוקעים בשנת לילה טובה ומתוקה.

אין ספק שקיום טקס שינה, מסייע לילדינו לזכות בשנת תינוקות ערבה יותר ומסייע להם לעשות את המעבר מלילה ליום בצורה קלה והדרגתית.
 הנה כל מה שרציתם לדעת על טקס שינה.

-           בניגוד למה שכולם חושבים, טקס שינה אינו חייב להיות מובנה ולכלול את הסיפור המפורסם. חלק גדול מההורים אכן משלבים הקראת סיפור בטקס שינה, אבל אם ילדיכם אינו מתחבר או שלכם אין סבלנות, מצאו את טקס השינה שמתאים לכם. זו יכולה להיות שיחה, שיר לילה טוב, ליטוף של ראש. כל מה שמתאים ומסייע לילדיכם להיכנס ברוגע אל שינה ערבה.

-           כל פעוט, בכל גיל צריך טקס שינה. גם כאשר מדובר בתינוק קטן אל תוותרו על הטקס ואל תחשבו שהוא לא מבין. על מנת לזכות בשנת תינוקות, צריך התינוק את המעבר הזה בין היום ללילה, את הקו שמסמן לו שהנה, עכשיו הגיע הזמן לישון

-           גם אם נורא בא לכם לגוון ולהציע בכל ערב משהו שונה, עדיף להפוך את טקס השינה לדבר קבוע ולחלק מהשגרה. תינוקות ופעוטות לומדים גם מתוך הרגלים. אם בכל ערב תעשו משהו אחר לגמרי, זה עלול לבלבל את התינוק ולמנוע ממנו להבין שמדובר במעבר לשנת לילה.

-           הקפידו על שעה קבועה של הטקס. בכלל עדיף שתקבעו שעת השכבה אחת ותשתדלו שלא לחרוג. כך אתם מרגילים את התינוק לישון בשיה קבועה, מה שמסייע לו לסגל הרגלי שינה טובים ולזכות בשנת תינוקות איכותית.

-           עדיף שלא לקיים את טקס השינה לפני שנת צהריים אלא רק לפני שנת לילה. שנת צהריים קצרה יותר ומאופיינת כחלק משגרת יומו של התינוק. דווקא בלילה הוא צריך את המעבר הברור הזה ולכן עדיף להקפיד שזה יעשה בלילה ולא פעמיים ביום

-           אל תכריחו את הפעוט ליטול חלק בתהליך אם הוא לא מעוניין. טקס שינה צריך להיעשות ברוגע, באווירה נעימה ולא להתנהל כמו רשימת מטלות שיש לסמן וי לצידה. אל תגידו לו, עכשיו צריך לשמוע סיפור, עכשיו אתה חייב לספר לי מה היה לך בגן. שתפו את הפעוט בתהליך ותנו לו לקבוע את גבולות הגזרה של טקס השינה.

-           בואו אל טקס השינה רגועים ונינוחים, אחרת זה פשוט לא יעבוד. התינוק ירגיש את הלחץ שלכם, את הרצון לסיים כמה שיותר מהר ולהתפנות לעיסוקים שלכם וזה יפגע בכל התהליך. תינוקות הם יצורים חכמים מאוד, הם מחוברים אלינו, חשים אותנו. אם אנחנו רוצים שנת תינוקות טובה, חשוב שנקפיד גם על מצבנו בעת הטקס עצמו

-           השתדלו (מאוד ) שטקס שינה לא יכלול הרמה על הידיים. עדיף להרגיל את התינוק להירדם במיטתו מגיל צעיר ולא לקשור שינה לידיים.

-           על מנת שלא להיסחף ולהפוך את טקס השינה למשהו ארוך מדי. קבעו גבולות ברורים. לילדים יש נטייה למשוך את הזמן ולהאריך את טקס השינה. היו ערים לכך

טקס שינה חשוב וחיוני על מנת להבטיח שנת תינוקות ופעוטות איכותית. אם אתם לא בטוחים איך לעשות את זה נכון, פנו ליועצת שינה, אשר תנחה אתכם ותסייע לכם לבנות טקס שינה פרטני שיתאים להתנהלות הבית.

 

 

7 1
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +