המרכז לייעוץ שינה - יועצת שינה

בקבוק בלילה

לוח אירועים

בקבוק בלילה

דף הבית > מאמרים >בקבוק בלילה
שתף |

בקבוק בלילה
מאת: דבורה זהבי כהן.

לא מעט תינוקות נרדמים עם בקבוק. הירדמות עם בקבוק היא אף פעם לא מומלצת, אך כשמדובר בשנת לילה, כאשר התינוק נרדם עם בקבוק, ולעיתים אף דורש בקבוק במהלך הלילה (בקבוק לילה), העניין עשוי להיות אף מזיק.

תינוקות רכים אומנם ישנים רוב שעות היממה, אך לפרקי זמן קצרים, בייחוד על מנת לאכול. פעמים רבות קורה, בייחוד אצל תינוקות יונקים – בשל היניקה המעייפת, שהתינוק נרדם עם הבקבוק. בתחילה הירדמות עם הבקבוק מתרחשת פשוט מתוך עייפות, אך אט אט זה הופך להרגל, ולא סתם הרגל- הרגל מגונה.

מדוע בקבוק בלילה הוא הרגל מגונה?

שתייה מבקבוק היא איננה דבר מומלץ מלכתחילה: פיטמת הבקבוק יכולה להזיק למבנה הלסת והשיניים, גורמת לתינוק לאכול יותר ממה שהוא צריך (כיוון שלתינוק קל יותר לשתות ממנו והנוזל נשפך מהר יותר) ולעיתים התינוק הופך להיות תלותי בבקבוק.

עם זאת, על מנת להאכיל תינוקות רכים, אשר אינם יונקים, בדרך טובה ויעילה, חייבים לעיתים להשתמש בבקבוק. הבקבוק מרגיע, מנחם, וכמובן, מזין.

כאשר התינוק קטן מאד וזקוק להאכלות לילה, חובה לתת לו את ההזנה לה הוא זקוק על מנת לגדול ולהתפתח. בסביבות גיל שישה חודשים, רוב התינוקות כבר אינם זקוקים להאכלת לילה. בקבוק הזנה בלילה מזיק בוודאות לבריאות השיניים. יתר על כן, הרגל של בקבוק בלילה עלול להיגרר עד גיל מאוחר, מה שמקשה אחר כך על גמילה מטיטול בלילה. ככל שהתינוק גדול יותר, ההיפטרות מההרגל הזה יהיה קשה יותר.

כשתינוק מגיל שישה חודשים ומעלה מתעורר בלילה ומבקש בקבוק בלילה יכולות להיות לכך כמה סיבות:

א.       הוא חלם חלום רע או שמשהו מציק לו (כאבי בטן, מחלה, משהו לא נוח במיטה).

ב.       הוא עדיין רעב.

ג.        זקוק לנחמה של מישהו או משהו על מנת להירדם (אמא, אבא, מטפלת, בובה, דובון, מוצץ, בקבוק).

חשוב לשים לב לנקודות הללו כאשר מדברים על הרגל של בקבוק בלילה.

אם סיבת ההתעוררות של התינוק נובעת ממשהו אובייקטיבי כמו מחלה, כאבים, חלומות, אי נוחות וכד', אין לנו הרבה מה לעשות ורק לנסות להקל על התינוק (אקמול, סידור הסדין וכד'). לעיתים אי אפשר להימנע מנתינת בקבוק לתינוק, למשל תינוק עם חום שאם לא ישתה עלול להתייבש, על מנת להרגיעו.

אם סיבת ההתעוררות בלילה היא לשם רעב, ולכן מבקש התינוק בקבוק עם אוכל, כדאי לחשוב על ארוחת ערב גדולה ומשביעה. חשוב לשים לב לא לתת מאכלים אשר עלולים לגרום לכאב בטן וגזים (כמו מוצרי חלב, כרוב או משקאות מוגזים), וכמובן, לדאוג כי התינוק יאכל טוב אך לא יותר מדי. חשוב גם לשמור על מרווח מסוים בין הארוחה לשינה על מנת שהתינוק לא יעשה את ההתניה בין אוכל לשינה.

תינוק שמתעורר בשביל בקבוק בלילה כמקור מרגיע, מוצא נחמה בבקבוק ונעזר בו על מנת להירדם ולא בשביל לאכול או לשתות. במצב כזה ניתן להרגיל את התינוק לחפץ מנחם אחר כמו בובה, מוצץ, כרית. זה לא הולך להיות קל, אבל בסוף משתלם.

בקבוק בלילה הוא הרגל מגונה שרצוי למנוע אותו מבעוד מועד ולהפסיקו בזמן. בכל מקרה, אם תינוק קם בלילה על מנת להירגע עם בקבוק, חשוב מאד לתת לו מעט מים ולא שתייה מתוקה או אוכל – אשר מזיקים להתפתחות השיניים והפה.

7 1
הצטרפו לניוזלטר של המרכז לייעוץ שינה
שם:
דוא"ל:

יועצת שינה | הוסף למועדפים | יועצת שינה בגוגל +